0(216) 540 68 92 Pzt - Cmt 08:00 - 18:30 İmes San Sit C Blk 302.Sokak No:6 Y.Dudullu/Ümraniye, İst
Sertifikalı
ISO 9001:2008
Türkiye'nin
#En iyisi
Bölgesinde
#1 Numara
Bilgi İste

ALÜMİNYUM NASIL ELDE EDİLİR?

Alüminyum en yaygın metal olmasına rağmen, saf alüminyum doğal olarak bulunmamaktadır. Alüminyumun 3 aşamada meydana geldiğini söyleyebiliriz.

İlk aşamada alüminyum bulunduran boksitler yerden çıkarılır.

Ardından boksitler alüminyum veya alüminyum oksit haline getirilir.

Son olarak saf alüminyum elektrolitik indirgeme kullanılarak üretilir.

BOKSİT

Dünya üzerinde alüminyum elde edilebilecek birçok mineral vardır. En çok hammadde olarak boksit kullanılmaktadır. Boksit,% 50’den fazla alüminyum oksit içeriyorsa, yüksek kalitede kabul edilir.

Boksit

Boksitler arasında çok fazla varyasyon vardır ve yapısal olarak sağlam ve sıkı veya kırıntılı olabilirler. Her zamanki renk tuğla kırmızısıdır, demir oksit nedeniyle kırmızı veya kahverengidir.

BAYER PROSESİ

Üretim zincirinin bir sonraki aşaması, boksitin alümina veya alüminyum oksit – Al2O3, – beyaz bir toz haline getirilmesi işlemidir.

Dünyadaki alümina rafinelerinin yaklaşık % 90’ı Bayer prosesini kullanmaktadır.

Bayer Prosesi

Bayer prosesinin prensibi şöyledir: boksit içerisinde bulunan kristalize alüminyum hidrat, yüksek sıcaklıklarda konsantre kostik soda (NaOH) içinde kolaylıkla çözünür ve sıcaklık düşürüldüğünde çözeltinin konsantrasyonu tekrar yükselir, alüminyum hidrat kristalleşir ancak boksitin içerdiği diğer elementler alüminyum hidrat kristalleşmeden önce çözülmemeli veya yeniden kristalleşmemeli ve altına iyice oturmalıdır.Bu, alüminyum hidrat kostik sodada eritildikten sonra çamurumsu yapı kolayca izole edilebilir ve çıkarılabilir demektir.

KRİYOLİT

Alümina, alüminyum üretim sürecinde doğrudan alüminyum kaynağıdır, ancak elektroliz için doğru ortamı oluşturmak için başka bir bileşen gereklidir ve bu bileşen kriyolittir

Dünyadaki kriyolitin az sayıdaki doğal çökellerinden biri, Grönland’daki Ivituuit kasabasında, 1799 yılında keşfedilmiştir.