0(216) 540 68 92 Pzt - Cmt 08:00 - 18:30 İmes San Sit C Blk 302.Sokak No:6 Y.Dudullu/Ümraniye, İst
Sertifikalı
ISO 9001:2008
Türkiye'nin
#En iyisi
Bölgesinde
#1 Numara
Bilgi İste

ALÜMİNYUMUN KİMYASAL YAPISI

Alüminyum en çok ABD, SSCB ve Kanada’da üretilmektedir. Teknik olarak, 1886 yılında C. M. Hall tarafından geliştirilen ve boksitin temizlenmesiyle saflaştırılan alüminyum oksidin elektrolizi yöntemiyle elde edilmiştir.

Isı ve elektriği iletmeye yardımcı olmaktadır. Demire göre çok fazla hafiftir. Gümüş beyazı renkte metal bir elementtir. Bileşikler şeklinde yerkabuğunun %15’ine sahiptir. Daha çok feldispat, mika ve kaolen şeklinde bulunmaktadır. Türkiye’de Zonguldak ve Toroslarda zengin boksit damarları bulunmaktadır. Yüksek sıcaklıktaysa, oksijenle göz kamaştırıcı bir alevle yanarak büyük ölçüde ısı vermektedir.

Kâğıt sanayiinde yapıştırıcı olarak, dericilikte sepi maddesi olarak, tekstil sanayiindeyse renk kaptırma gibi işlerde büyük yardım sağlamaktadır. Alüminyum, yumuşak bir metal olmasından dolayı teknikte çoğunlukla alaşımları kullanılmaktadır. Çok iyi bir indirgendir. Tuzlu çözeltilerde çürümekte ve aşınmaktadır. En önemli oksidi, alüminyum oksittir (Al2O3). En önemli alaşımları dur alümin, %5-15 magnezyum içeren magnezyum ve %4 bakır, %1,5 magnezyum, %2 nikel, %1 demir içeren alüminyum tuncudur. Alüminyum birçok alanda kullanılmaktadır. Sanatsal amaçlarla da kullanılır.

Birçok mutfak araç gereci ve dekorasyon malzemesinin üretiminde kullanılmaktadır. Diğer elementlerle beraber çok güçlü bir hal almaktadır. Hafif olması nedeniyle elektrik iletim hatlarında kullanılmaktadır. Diğer elementlerle bir alaşım kurduğunda daha güçlü olmaktadır. En çok füze ve uçak yapımında kullanılmaktadır. Teleskop aynaları kaplamalarında ve dekoratif kâğıtların yapımında bu elementten çok fazla faydalanılmaktadır.

Alüminyum bromür ve alüminyum iyodür de aynı özelliklere sahiptirler.

Alüminyum sülfat, alümin veya boksit üzerine sülfürik asit etkisiyle oluşmaktadır. Alüminyum çözünür, suda kristalleşir ve potasyumla birleşerek şap oluşur.