0(216) 540 68 92 Pzt - Cmt 08:00 - 18:30 İmes San Sit C Blk 302.Sokak No:6 Y.Dudullu/Ümraniye, İst
Sertifikalı
ISO 9001:2008
Türkiye'nin
#En iyisi
Bölgesinde
#1 Numara
Bilgi İste

Gemicilik ve Marine Sanayi

Gemi ve Marine sanayide teknenin ağırlık merkezini daha aşağı çekmek ve teknenin dengesi artırılarak kullanım hacmini artırmak için alüminyum kullanılmaktadır.

Alüminyum yatların ve küçük teknelerin yelken direkleri yapılırken kullanılmaktadır. Gemi inşaatında kullanılan alüminyum alaşımları deniz tipi alüminyum olarak bilinmektedir. Çelik malzeme gibi kurallarla sınıflandırılır ve denetlenir.

Alüminyumun en çok tercih edilmesinin nedeni hemen hemen aynı akma gerilmesinde olmasına rağmen yoğunluğunun yumuşak çeliğin 3/1 değerinde olmasıdır. Alüminyum burkulmaz mukavemete sahip olmasından dolayı çeliğe göre daha düşük olmasından kaynaklanarak alüminyum yapılar eşdeğer çelik yapımının yaklaşık yarı ağırlığında olurlar.

Gemi Sanayi
Gemi sanayi için tedarik ettiğimiz malzemeler DNV, Lloyd Register, ABS, GL, RINA, BV denizcilik sertifikalarına sahiptir.

Gemi Sanayisine Özel Stoklar

Alüminyum Saclar ( 3 mm – 12 mm )

5083 H111 – H321

Alüminyum Plakalar ( 15 mm – 40mm )         

5083 H111 – H321

Profiller

Boru 6082 T6 / T651

İçi Dolu Çubuk 6082 T6 / T651

Alüminyum Levhalar

5754 H22  – H111

5754 H114 Çatalı Levha

Marine sanayi

Denizdeki araçlarda daha çok teknelerde alüminyum ile ağırlık merkezinin olduğundan daha aşağıda olması sağlanır bu sayede teknenin dengesi artmış olur. Yat ve küçük teknelerin yelken direkleri alüminyumdan yapılır. Gemi inşaatındaki alüminyum alaşımları deniz tipi alüminyum olarak bilinmektedir. Çelik malzeme gibi klas kurallarla sınıflandırılır ve denetlenir.

Alüminyumdaki en önemli olan özellik aynı akma gerilmesine sahip olmasına rağmen yoğunluğunun yumuşak çileğin yaklaşık üçte biri kadar olmasıdır. Ancak alüminyumun burkulmaz mukavemeti çeliğe göre daha düşük olduğu için alüminyum yapılar eşdeğer çelik yapımım yaklaşık yarı ağırlığında olurlar.

Gemicilik ve Marine Sanayi

Gemi ve Marine sanayinde, alüminyum teknenin ağırlık merkezini daha da aşağıya çekmekte ve teknenin dengesi arttırarak daha çok kullanım hacmi sağlamaktadır. Küçük teknelerin ve yatların yelken direkleri alüminyum ’dan yapılmaktadır. Gemi inşaatında kullanılan alüminyum alaşımları deniz tipi alüminyumolarak bilinir ve çelik malzeme gibi klas kurallarıyla sınıflanır, denetlenir ve belgelenir.

Alüminyum en önemli özelliği hemen hemen aynı akma gerilmesine sahip olmasına rağmen yoğunluğunun yumuşak çeliğin yaklaşık üçte biri değerine sahip olmasıdır. Ancak alüminyum ’un burkulmaz mukavemeti çeliğe göre daha düşük olduğu için alüminyum yapılar eşdeğer çelik yapımının yaklaşık yarı ağırlığında olurlar.