0(216) 540 68 92 Pzt - Cmt 08:00 - 18:30 İmes San Sit C Blk 302.Sokak No:6 Y.Dudullu/Ümraniye, İst
Sertifikalı
ISO 9001:2008
Türkiye'nin
#En iyisi
Bölgesinde
#1 Numara
Bilgi İste

Otomotiv Sanayi

Ekolojik kaygılar nedeniyle otomobil üreticileri kullandıkları malzemelerde yeni ürünler aramaya koyulmuşlardır. Güvenliği ve konforu koruyarak az yakıt harcayan otomobiller için mukavemeti yüksek alaşımların geliştirilmesiyle otomobil üreticileri yeni hedefler belirlemeye başlamışlardır.

Alüminyum, magnezyum, titanyum gibi hafif yapı metalleri, otomotiv endüstrisinde yakıt tasarrufu için gerekli hafif malzeme seçiminde önemli yere sahiptir. Alüminyumun korozyon direnci ve işlenmesi önemli detaylardır.

Alüminyum az yakıt harcamasını sağlamasından kaynaklanarak hafif olması dolayısıyla da fazla tercih edilmektedir. Yakıt tasarrufu için iyi bir kullanıma sahiptir.

Araçlarda alüminyumun kullanılmasının nedenlerinden biri de yolcu güvenliğini sağlamasından dolayıdır. Alüminyum sayesinde taşıtın ağırlığı azalmaktadır. Güvenlik önlemlerini artırmak için alüminyum tercih edilmektedir.

Otomotiv Sanayi

Günümüzde özellikle otomotiv sektöründe sıkça hibrid araçlar, elektrikli araçlar ve bio-yakıtlardan bahsedilmektedir. Ancak bunların tam olarak tüketicilerin günlük hayatına girmesi belirli bir zaman daha alacaktır. Oysa Ar-Ge mühendisleri için yakıt tasarrufu ve zararlı emisyon gazların azaltılmasını sağlayan vazgeçilmez bir yöntem söz konusudur: Araçların ağırlığını azaltmak. Ve bu ağırlığın azaltılmasında tasarımın kendisinin yanı sıra, kullanılan malzemeler de ön plana çıkmaktadır. Bu sürece alüminyum alaşımları çok ciddi katkılar sağlamaktadırlar.

Önümüzdeki yüzyılda artarak devam eden ekolojik kaygılar, dünyadaki otomobil üreticilerini yeni arayışlara ve araştırmalara yöneltmiştir. Güvenlikten ödün vermeden ve konfordan vazgeçmeden az yakıt tüketen otomobiller için hafif, fakat mukavemeti yüksek alaşımların geliştirilmesi otomobil üreticilerinin önemli hedefleri arasında yer almaktadır.

Alüminyum, magnezyum, titanyum gibi hafif yapı metalleri, otomotiv endüstrisinde yakıt tasarrufu için gerekli hafif malzeme seçiminde önemli potansiyel kullanım alanına sahiptirler. Ancak bu alaşımlar içerisinde alüminyumun maliyet, işlenebilirlik, korozyon direnci ve geri dönüşüm yönünden avantajları, hızla gelişmekte olan otomotiv endüstrisinde kullanımının her geçen yıl daha da artmasına neden olmuştur.

Alüminyum alaşımları bu özellikleri nedeniyle otomotiv endüstrisinde yakıt tasarrufu için gerekli hafif malzeme seçiminde önemli bir kullanım alanına sahiptir. Alüminyumun tercih edilmesinin diğer nedeni ise, araç tasarımı alanında en önemli husus olan yolcu güvenliğidir. Çarpma sırasında ortaya çıkan enerji yolcular tarafından değil darbe emiciler tarafından absorbe edilmelidir. Alüminyum bu amaç için en uygun elementtir.

Hem taşıt ağırlığını azaltma, hem de güvenlik önlemlerini iyileştirmek için alüminyum alaşımları kullanımı tercih nedenidir.